Typ wnętrza a aranżacja

6Wydaje się oczywiste, że to typ wnętrza będzie określał podstawowe zasady aranżacji. To intuicyjnie zrozumiałe, że nico inaczej będzie odbywała się aranżacja pomieszczeń biurowych, a inaczej mieszkalnych, ponieważ po prostu pełnią one zupełnie inne funkcje. Jest jednak kilka bardziej szczegółowych wytycznych, które wynikają z typu pomieszczenia.
Najwięcej ich znaleźć można przy aranżacji łazienki, gdzie funkcja bardzo wyraźnie określa pewne wymogi aranżacyjne. Tak jest na przykład z ilością wolnej przestrzeni przy każdym urządzeniu. Najpowszechniej uważa się, że osiemdziesiąt centymetrów to odległość wystarczająca, która zapewni odpowiednio dużą swobodę ruchu, a jednocześnie pozwoli na eleganckie aranżacje. Dodatkowe wytyczne dotyczą umieszczania szafek, które muszą zostać umieszczone w taki sposób, aby nie stanowiły przeszkód w utrzymaniu higienicznej czystości.
Trochę inaczej rzecz ma się w kuchniach, gdzie raczej nowoczesne aranżacje unikają zbyt wielkiej ilości ozdób, które tylko gromadzą kurz. Owszem, ozdoby tak, ale funkcjonalne, czyli na przykład designerskie stojaki na przyrządy kuchenne. Kuchnia musi być zaaranżowana w sposób przede wszystkim czysty i funkcjonalny. Można oczywiście stworzyć aranżację tylko ładną, ale jeśli nie da się łatwo utrzymać w kuchni porządku, to aranżacja taka nie zyska uznania w oczach klienta.
Kolejne pomieszczenia, w których aranżacja nie jest zupełnie dowolna, to sypialnie. Charakterystyczne wymogi dotyczące dekoracji i aranżacji wnętrza sypialni biorą się po prostu z tego, że większość czynności tam wykonuje się na leżąco, więc wszystko musi znajdować się w zasięgu ręki. To automatycznie oznacza, że w aranżacji sypialni dominują raczej niewielkie elementy, a główną rolę odrywa wystrój ścian i oczywiście łózko.
Pozostałe pomieszczenia charakteryzują się zdecydowanie większą swoboda aranżacji, co jednak nie oznacza, że wszystkie chwyty są dozwolone. Oczywiście wystawy designu albo aranżacji mogą rzeczywistość trochę podkolorować, jednak domy i mieszkania powinny być bardziej funkcjonalne niż designerskie.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.